Casio Watch Edifice ECB-10P-1AEF
Rest of the world shipment. More information
Warranty
  • Bluetooth® Smart
  • Smartphone time
    Local time will automatically be adjusted whenever the watch is connected with a smartphone.
  • Super-Auto LED Light
  • Neo-display
  • World time function
    Displays the current time in major cities and specific areas around the world.
  • Stopwatch function - 1/1000 sec. - 24 hours
  • Lap memory 200
  • Timer - 1/1 sec. - 24 hours
  • Schedule-Timer
    Synchronizes calender of smartphone and counts down until appointment starts.
  • 5 daily alarms
  • Phone Finder
  • Airplane Mode (Offline Mode)
  • Button tones on/off
  • Multi-language
    The name of the day can be displayed in different languages.
  • Automatic calendar with Date, Day and Month
    Once set, the automatic calendar always displays the correct date.
  • 12/24-hour timekeeping
    Times can be displayed in either a 12-hour or 24-hour format.
  • Mineral glass
    The tough mineral glass resists scratching.
  • Solid stainless steel case
  • Resin band
  • Buckle
  • 2 Years - 1 Battery
    The battery supplies the watch with sufficient energy for approx. two years.
  • Water resistance classification (10 bar)
    Perfect for swimming and snorkelling: the watch is water resistant to 10 bar according to ISO 22810.
  • Dimensions (H x W x D)
    51mm x 48,5mm x 12,5mm
  • Weight
    approx. 101 g
Casio
ECB-10P-1AEF
Data sheet
Collection
Edifice
Model
ECB-10P-1AEF
Gender
Men
Time Indication
Analogue - Digital
Functions
Multifunction
Mechanism
Quartz
Case Material
Stainless Steel
Colour Sphere
Black
Material of Strap
Resin
Colour of Strap
Black
Type of Closure
Buckle
Waterproof
100 Meters
Calendar
Date
Case Dimensions
48 mm Of Case Excluding Crown