Casio Watch Collection LTP-1302PD-2A2VEF
Rest of the world shipment. More information
Warranty
  • Neo-display
  • Date display
    The current date is shown on the display
  • Mineral glass
    The tough mineral glass resists scratching.
  • Brass case
  • Stainless steel band
    Tough, durable and elegant: The stainless steel wrist strap gives your watch that classic feel.
  • Folding clasp
    The folding clasp supports comfortable donning and doffing of the watch.
  • 3 Years - 1 Battery
    The battery supplies the watch with sufficient energy for approx. three years.
  • Water resistance classification (5 bar)
    This watch can be worn when showering and bathing - it is tested for water resistance up to 5 bar according to ISO 22810.
  • Dimensions (H x W x D)
    34,5mm x 30,2mm x 8,7mm
  • Weight
    approx. 70,0 g
Casio
LTP-1302PD-2A2VEF
Datenblatt
Collection
Collection
Model
LTP-1302PD-2A2VEF
Gender
Women
Time Indication
Analogue
Functions
3 Hands
Mechanism
Quartz
Case Material
Latón
Colour Sphere
Blue
Material of Strap
Stainless Steel
Colour of Strap
Silver
Type of Closure
Deployment Buckle
Waterproof
50m ( 5 bar / 5 atm )
Calendar
Date
Case Dimensions
30 mm Of Case Excluding Crown